Rodzaje rusztowań
Rusztowania budowlane to tymczasowe konstrukcje, które umożliwiają pracę na wysokości, a także rozmaite prace budowlane. Nie obejdzie się bez nich żaden większy i mniejszy plac budowy.
Podstawowy podział przebiega tego sprzętu przebiega ze względu na następujące kryteria:
- sposób konstrukcji
- sposób użytkowania
- materiał
Dzięki naszemu wpisowi, poznasz ich tajniki!
Sposób konstrukcji
Ze względu na sposób konstrukcji, rusztowania dzielmy na modułowe, stojakowe i specjalne. Elementy rusztowań modułowych połączone są w stałych punktach, rozmieszczonych w identycznych odstępach.
Z kolei poszczególne segmenty rusztowań stojakowych oparte będą na słupkach lub stojakach, a cała konstrukcja usztywniona jest podłużnicami, leżnikami oraz tężnikami.
Rusztowania specjalne to połączenie różnych konstrukcji. Dostosowane są do kształtu obiektu, zazwyczaj niestandardowego.
Biorąc pod uwagę sposób konstrukcji rusztowania, wyróżnić możemy dodatkowo rusztowania kolumnowe, kozłowe, ramowe oraz wspornikowe. Wybór konkretnego rusztowania uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju konstrukcji.
Sposób użytkowania
Ze względna sposób użytkowania, rusztowania dzielimy na ruchome oraz nieruchome.
Pierwsze są zaawansowanymi technicznie konstrukcjami, które składają się ze sztywnych elementów. Elementy te wyposażone są w samonastawne kółka, umożliwiające przemieszczanie się rusztowania bez konieczności jego montażu i demontażu, stąd ich nazwa. Dla bezpieczeństwa użytkowników, każde takie rusztowanie wyposażone jest w hamulce.
Rusztowania nieruchome wymagać będą natomiast rozłożenia i ponownego montażu, w przypadku konieczności ich transportu.
Materiał, użyty do produkcji
Ostatni podział rusztowań przebiega ze względu na materiał, z którego zostały wyprodukowane. I tak obecnie na rynku znajdziemy przede wszystkim rusztowania stalowe i aluminiowe; funkcjonalne, trwałe i wytrzymałe. Ze względu na podatność na uszkodzenia oraz na działanie czynników zewnętrznych, popularne niegdyś rusztowania drewniane już dawno zniknęły z placów budów.