Co wpływa na nośność rusztowania?
Rusztowanie musi być konstrukcją stabilną i bezpieczną – wynika to z jego przeznaczenia, czyli faktu, iż każdego dnia korzystają z niej ludzie wykonujący prace budowlane. Jednym z najważniejszych parametrów rusztowania jest więc jego nośność, czyli możliwość przejęcia przez konstrukcję wyjątkowo dużych obciążeń. Pamiętać należy o tym, że kryterium oceny wspomnianego parametru dopuszcza ugięcie instalacji, a nie jej całkowite zawalenie. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na nośność rusztowania.
Czynniki decydujące o stopniu nośności rusztowania
Jak w wielu innych przypadkach, o danym parametrze – w tym przypadku nośności – decydują zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Określając wytrzymałość konstrukcji rusztowania na obciążenia, warto wspomnieć o specyficznych warunkach wpływających na jego nośność. Przystępując do montażu rusztowania warto mieć je na uwadze. Do ważniejszych czynników zaliczyć można typ podłoża, na którym umieszczona zostaje instalacja, a także kształt i materiał, z którego zbudowana została główna konstrukcja, jak również ukształtowanie najbliższego terenu. Oczywistym wydaje się więc, że rusztowanie umieszczone na utwardzonym gruncie sypkim i przymocowane do budowli z kruchego piaskowca, będzie cechować się niższą nośnością niż konstrukcja postawiona na utwardzonej przestrzeni płaskiej. Jest to spowodowane osiadaniem ram spowodowanym intensywnym użytkowaniem instalacji. Na stopień nośności będzie wpływać także jej eksploatacja oraz panujące warunki atmosferyczne – mocny wiatr czy silne opady deszczu, śniegu lub gradu, mogą powodować spadek wytrzymałości rusztowania.
Najistotniejsze czynniki wewnętrzne to sposób układu kotew zastosowany przy budowie konstrukcji, jej montaż, a także nośność poszczególnych elementów oraz odpowiedni rozstaw ram, czy możliwość osiowego przekazywania obciążenia.
Budowa rusztowania powinna zostać poprzedzona dokładną analizą wszystkich czynników wpływających na bezpieczeństwo ludzi korzystających z instalacji lub przemieszczających się w jej pobliżu. Niedopuszczalne jest więc przekonanie o tym, że skoro zadziałało jeden raz, to uda się i drugi. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie i tylko takie podejście zagwarantuje uniknięcie nieszczęśliwego wypadku na wysokościach.