Profesjonalizm w zasięgu twojej ręki
Blog firmy Ra-Do z Zabrza
Witamy serdecznie wszystkich klientów na naszym blogu. Celem naszego bloga jest przybliżenie Państwu naszej działalności związanej z wynajmem rusztowań, ogrodzeń i zsypów budowlanych na gruz oraz utylizacją azbestu. Znajdą tu Państwo interesujące artykuły przedstawiające świadczone przez naszą firmę usługi i nie tylko. Liczymy na to, że ten blog będzie nie tylko źródłem informacji o naszej firmie, lecz także kopalnią wiedzy na temat rusztowań, ich zastosowań, itp. Zachęcamy gorąco do lektury!
Co wpływa na nośność rusztowania?
Rusztowanie musi być konstrukcją stabilną i bezpieczną – wynika to z jego przeznaczenia, czyli faktu, iż każdego dnia korzystają z niej ludzie wykonujący prace budowlane. Jednym z najważniejszych parametrów rusztowania jest więc jego nośność, czyli możliwość przejęcia przez konstrukcję wyjątkowo dużych obciążeń. Pamiętać należy o tym, że kryterium oceny wspomnianego parametru dopuszcza ugięcie instalacji, a nie jej całkowite zawalenie. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na nośność rusztowania.
Jak montować rusztowania w pobliżu linii energetycznej?
Wykonywanie prac budowlanych często wiąże się z prowadzeniem robót na znacznej wysokości np. w trakcie prac związanych z zakładaniem izolacji cieplnej, tynkowaniem, malowaniem czy montażem różnych elementów zewnętrznych – parapetów, barierek lub rur spustowych. Są one użyteczne także podczas wielu robót instalacyjnych. Montaż rusztowań powinien być wykonany w taki sposób, by korzystanie z nich było bezpieczne i chroniło użytkownika zarówno przed następstwami upadku z dużej wysokości, jak i innymi czynnikami niebezpiecznymi. Będzie to szczególnie ważne w przypadku pracy w pobliżu linii energetycznych.
Jak przygotować miejsce pod rusztowanie?
Przy wszystkich pracach na wysokościach, niezależnie od tego, jaki mają one charakter, potrzebne jest rusztowanie. I to rusztowanie stabilne, takie, które zapewni pracującym osobom dostateczny poziom bezpieczeństwa. W związku z tym ważne jest nie tylko to, aby sama konstrukcja rusztowania była jak najlepsza, lecz także to, aby stanęła ona na równym i stabilnym podłożu.
Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas pracy na rusztowaniu?
Praca na rusztowaniu nie należy do najłatwiejszych. Pracownicy często przyjmują wymuszone pozycje, narażeni są na działanie różnych warunków atmosferycznych, a do tego grozi im poślizgnięcie się i upadek z wysokości. Dodatkowym zagrożeniem są ciężkie sprzęty i elektryka używana przy pracy oraz oczywiście – spadające z wyższych poziomów przedmioty. Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać na rusztowaniach, by zdrowie i życie pracowników nie zostało narażone na szwank? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Jak dobrać rodzaj rusztowania do potrzeb?
Rusztowanie powinno być bezpieczne, wygodne w użytkowaniu, a także bezproblemowe w składaniu i rozkładaniu. W zależności od potrzeb może to być konstrukcja wolnostojąca, jezdna lub mocowana do budynku. Wybór rusztowania będzie miał ogromny wpływ na powodzenie poszczególnych prac budowlanych, co z kolei może wpłynąć na opóźnienie terminów. Czym się kierować przy wyborze rusztowania?
Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu rusztowań?
Rusztowania są niezbędne przede wszystkim na placach budowy, przy montowaniu scen oraz przy przeprowadzaniu prac konserwacyjnych wysokich budynków. Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracownikom i osobom postronnym wymaga przestrzegania szeregu przepisów dotyczących montażu, demontażu i eksploatacji. To z kolei wiąże się z posiadaniem stosownych uprawnień.
Jakie są normy dotyczące rusztowań?
Różnego rodzaju rusztowania znajdują powszechne zastosowanie na etapie wznoszenia budynków oraz prowadzenia prac wykończeniowych, remontowych i konserwatorskich. Od ich jakości oraz poprawnego montażu zależy zdrowie i życie pracowników wykonujących swoje obowiązki zawodowe. Z tego względu rusztowania muszą spełniać określone przepisami normy. Wyjaśniamy, jakie normy prawne dotyczą rusztowań.
Na czym polega kotwienie rusztowań?
Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, która umożliwia wykonywanie różnych prac na wysokości. W celu m.in. poprawy stateczności i sztywności konstrukcji rusztowania należy prawidłowo przymocować je do ściany budynku. Proces ten nazywamy kotwieniem. Wyjaśniamy, dlaczego kotwienie rusztowań jest bardzo ważnym etapem ich stawiania oraz kto powinien zajmować się pracami montażowymi.
Jak postawić prawidłowo rusztowanie elewacyjne?
Montaż rusztowania elewacyjnego to trudne i niezwykle odpowiedzialne zadanie, bo każdy błąd na etapie stawiania konstrukcji stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z rusztowania osób. Rusztowanie elewacyjne musi cechować się stabilnością, odpowiednią sztywnością oraz nośnością. Wyjaśniamy, jakie są podstawowe zasady montażu rusztowań elewacyjnych.
Na co zwracać uwagę przy kupnie rusztowania?
Malowanie, tynkowanie, mocowania komunikacji dachowej czy montaż zdobień na budynkach – zadań dla systemów rusztowań jest wiele. Od dobrego rusztowania wymagamy przede wszystkim stabilności i dobrej komunikacji między danymi piętrami. Wykonane z aluminium lub stali, rusztowania jezdne, stojakowe, ramowe, szalunki stropowe i ścienne – możliwości jest wiele. Obojętnie od wyboru systemu wspierającego pracę na elewacji i przy ścianach, wymagane jest przede wszystkim bezpieczeństwo, na to przede wszystkim zwróćmy uwagę.
Demontaż rusztowania krok po kroku
Rusztowania to tymczasowy element prac wykończeniowych lub elewacyjnych. Towarzyszy on przy części prac wykonywanych na danej budowie, podczas remontu, tynkowania, ocieplania czy prac konserwacyjnych np. zabytków. Rozstawienie rusztowania i wykonanie zleconych prac to nie wszystko. Liczy się też sprawny i bezpieczny demontaż wszystkich elementów rusztowania.
Jak skonstruowane są rusztowania systemowe?
Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, która umożliwia pracę na wysokościach. Nazewnictwo poszczególnych rodzajów wynika z ich budowy. Jedną z najpopularniejszych grup są rusztowania systemowe. Postanowiliśmy wytłumaczyć wam, jakie są cechy tego typu rusztowań.