Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas pracy na rusztowaniu?
Praca na rusztowaniu nie należy do najłatwiejszych. Pracownicy często przyjmują wymuszone pozycje, narażeni są na działanie różnych warunków atmosferycznych, a do tego grozi im poślizgnięcie się i upadek z wysokości. Dodatkowym zagrożeniem są ciężkie sprzęty i elektryka używana przy pracy oraz oczywiście – spadające z wyższych poziomów przedmioty. Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać na rusztowaniach, by zdrowie i życie pracowników nie zostało narażone na szwank? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Do czego zobowiązani są pracownicy?
Podczas pracy na rusztowaniu pracownicy powinni pamiętać o stosowaniu środków ochrony osobistej. Obowiązkowe jest poruszanie się w kasku ochronnym, powinni korzystać również ze specjalnych szelek lub pasów asekuracyjnych. Zakazane jest wychylanie się poza barierki i zrzucanie jakichkolwiek przedmiotów na ziemię. Pracownicy nie mogą też wykonywać swoich obowiązków bezpośrednio pod sobą, na różnych poziomach. Obowiązkowe jest poruszanie się tylko po wytyczonych ciągach komunikacyjnych.
Bardzo ważną rolę odgrywa szefostwo firmy, które powinno przeszkolić pracowników z zakresu pracy na rusztowaniu, a także tworzyć odpowiednie procedury i instrukcje. Praca powinna być nadzorowana przez kompetentną osobę w dużym doświadczeniem, która będzie miała możliwość egzekwowania bezpiecznych zachowań.
Niezwykle ważne jest to, by samo rusztowanie zostało poprawnie zamontowane, a wszystkie urządzenia wykorzystywane do transportu pionowego i poziomego zostały poddane dokładnej kontroli bezpieczeństwa. Firmy budowlane, które decydują się na wynajem rusztowań, powinny korzystać również z usługi montażu, lub dowiedzieć się wszystkiego o danym rusztowaniu od jego dostawcy.
Bezpieczeństwo w najbliższej okolicy
Firma korzystająca z rusztowania zobowiązana jest też do zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które będą przebywać w jego okolicy. To oznacza między innymi umieszczenie dobrze widocznych tablic ostrzegawczych i informacyjnych. W razie potrzeby konieczne jest też wyznaczenie stref zagrożenia. Dostęp do rusztowania powinien być utrudniony dla osób niepowołanych.