Jak przygotować miejsce pod rusztowanie?
Przy wszystkich pracach na wysokościach, niezależnie od tego, jaki mają one charakter, potrzebne jest rusztowanie. I to rusztowanie stabilne, takie, które zapewni pracującym osobom dostateczny poziom bezpieczeństwa. W związku z tym ważne jest nie tylko to, aby sama konstrukcja rusztowania była jak najlepsza, lecz także to, aby stanęła ona na równym i stabilnym podłożu.
Równość jest najważniejsza
Jak głosi rozporządzenie Ministra Infrastruktury (a także zdrowy rozsądek), miejsce pod rusztowanie musi być ustabilizowane oraz wyprofilowane tak, aby zawierać spadek, który umożliwi odpływ w takcie opadów. To absolutnie podstawowe kwestie. W podłożu, które służy za miejsce pod rusztowanie, nie może być ani jednego wzniesienia czy zagłębienia. Inaczej rusztowanie zacznie się chybotać, a w konsekwencji może się nawet rozlecieć. Tego zaś nie chciałby w żadnym wypadku ani żaden nadzorca robót, ani żaden pracownik. W związku z tym należy wybrać takie podłoże, które w pełni spełnia wszystkie wymagania. Jeżeli zaś nie jest to możliwe, pozostaje zreorganizować teren tak, by zlikwidować wszystkie nieregularności zaburzające stabilność terenu. Wszystkie tego typu działania należy podjąć przed postawieniem pierwszego elementu rusztowania.
Dlaczego zaś ważny jest spadek, który umożliwi odpływ wody w trakcie opadów? Generalnie rzecz biorąc, dlatego by ewentualny deszcz, który przecież może pojawić się na otwartym terenie, nie spowodował wystąpienia nieregularności w podłożu. Wiadomo przecież, że nawet jeżeli w trakcie wznoszenia rusztowania wszystko jest w porządku, to pod wpływem warunków atmosferycznych sytuacja ta może ulec zmianie. W związku z tym należy z wyprzedzeniem temu zapobiec i zastosować takie rozwiązania, które spowodują, że ewentualne opady nie zaburzą terenu.
Jak widać, przygotowywanie miejsca pod rusztowanie to niebłaha sprawa. W związku z tym należy jej poświęcić wiele uwagi i dopilnować, by była załatwiona bez zarzutów. Poskutkuje to wzrostem poziomu bezpieczeństwa.