Na czym polega kotwienie rusztowań?
Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, która umożliwia wykonywanie różnych prac na wysokości. W celu m.in. poprawy stateczności i sztywności konstrukcji rusztowania należy prawidłowo przymocować je do ściany budynku. Proces ten nazywamy kotwieniem. Wyjaśniamy, dlaczego kotwienie rusztowań jest bardzo ważnym etapem ich stawiania oraz kto powinien zajmować się pracami montażowymi.
Co warto wiedzieć na temat montażu rusztowań?
W zależności od rodzaju rusztowania, jego montaż uwzględnia konieczność wykonania określonych czynności, dzięki którym konstrukcja zyska odpowiednie właściwości użytkowe. Montażem rusztowań muszą zajmować się specjaliści - trzeba mieć odpowiednią wiedzę, doświadczenie i uprawnienia, aby postawić rusztowanie w sposób, który nie zagrozi zdrowiu oraz życiu pracujących na nim osób. Zajmujemy się montażem i demontażem rusztowań budowlanych od wielu lat. Nasz zespół wykonuje prace montażowe w sposób zgodny z dokumentacją projektową i obowiązującymi przepisami. Współpraca z profesjonalistami się opłaca, nie tylko ze względu na krótki czas realizacji zlecenia. Właściwie zakotwione rusztowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas korzystania z konstrukcji oraz jest odporne na działanie m.in. silnego wiatru i innych sił zewnętrznych.
W jakim celu kotwi się rusztowania?
Dobór odpowiedniego sposobu zakotwienia rusztowania ma na celu zapewnienie jego odpowiedniej sztywności oraz stateczności, jak również umożliwia przeniesienie sił zewnętrznych, które działają na rusztowanie elewacyjne. Nie każde rusztowanie wymaga jednak montażu do elewacji za pomocą kotw. Jest to konieczne m.in. w sytuacji, gdy mamy do czynienia z rusztowaniami czterokrotnie wyższymi od mniejszego wymiaru ich podstawy.
Jak powinno się kotwić rusztowania?
Sposób zakotwienia rusztowania określa jego dokumentacja techniczna lub projekt rusztowania wykonany na potrzeby konkretnej inwestycji. Podstawowe zasady zakotwienia rusztowania uwzględniają m.in.:
- rozpoczęcie montażu kotw od drugiego poziomu jego konstrukcji,
- rozmieszczenie kotw na całej powierzchni rusztowania,
- dobór właściwych elementów montażowych względem rodzaju rusztowania,
- rozmieszczenie kotw co drugie pole w płaszczyźnie poziomej rusztowania,
- kotwienie co drugą kondygnację rusztowania,
- odpowiednie zakotwienie pionu komunikacyjnego,
- właściwy sposób montażu kotw.
Po postawieniu rusztowania niezbędne jest wykonanie przeglądu technicznego, który uwzględnia także sprawdzenie skuteczności wszystkich zakotwień.